Afdelingens medarbejdere

Gå direkte til:

​Ledelse

Over Andersen
Ove Andersen
Professor, forskningschef
3862 3335
ove.andersen@regionh.dk
HIV, inflammation, lipodystrofi og biomarkører

 

Linda Andresen
Stabs- og laboratoriechef
3862 3322
linda.camilla.andresen@regionh.dk 
Økonomi og forvaltning, forsknings- og innovationssamarbejder, teknologioverførsel

 

Mette Bendtz Lindstrøm
Chefkonsulent, PA for Ove Andersen
3862 3308
mette.bendtz.lindstroem@regionh.dk
Folkesundhed, organisering i sundhedsvæsenet, social ulighed i sundhed

Administration


Henriette Møller
Forskningskonsulent
3862 1501
henriette.moeller.02@regionh.dk
Fondsøkonomi, fondsadministration og kommunikation


Lea Parmark
Kontorassistent
3862 2471
lea.parmark@regionh.dk


Sofie Michelsen
Kontorelev
3862 3332
sofie.michelsen@regionh.dk

Professorer


Mef Nilbert

Professor
3862 2087
mef.nilbert@regionh.dk
mef.nilbert@regionh.dk
Tumorgenetik og arvelig tarmkræft​

Thomas Bandholm
Professor
3862 6344
thomas.quaade.bandholm@regionh.dk
Klinisk biomekanik og optimeret medicinsk patientforløb


Ingrid Poulsen
Professor og sygeplejefaglig forskningsleder
3862 2108
ingrid.poulsen@regionh.dk

Seniorforskere


Helle Vendel Petersen

Seniorforsker
3862 2087
helle.petersen.02@regionh.dk


Jan Nehlin

Seniorforsker
3862 3013
jan.nehlin@regionh.dk
Biologisk aldring og klinisk immunologi


Jeanette Kirk
Seniorforsker
3862 6195
Jeanette.Wassar.Kirk@regionh.dk
Implementeringsforskning, kvalitative metode


Jesper Eugen-Olsen
Seniorforsker
3862 3368
jespereugenolsen@gmail.com
Inflammation og biomarkører


Line Jee Hartmann Rasmussen
Seniorforsker
3862 6098
line.jee.hartmann.rasmussen@regionh.dk
Inflammation, biologisk aldring og biomarkører


 Mette Merete Pedersen
 Seniorforsker
 3862 3350
 mette.merete.pedersen@regionh.dk

Forskere

             

Helle Gybel Juul-Larsen
Postdoc

3862 6077
helle.gybel.juul-larsen@regionh.dk

 

Jon Ambæk Durhuus
Postdoc
3862 2299
jon.durhuus@regionh.dk
Arvelig cancer, molekylær cancerbiologi, epidemiologi, biologisk aldring, immunometabolisme

 

Juliette Tavenier
Postdoc
3862 1590
juliette.tavenier@regionh.dk


Morten Baltzer Houlind

Postdoc
3862 6098
Morten.baltzer.andersen@regionh.dk


Ninna Meier
Postdoc
ninna.meier@regionh.dk


Pia Søe
Postdoc
3862 2464
ann.pia.soee.lytken.jensen@regionh.dk 

     
 
Trine Schifter Larsen
Postdoc

3862 1365
trine.schifter.larsen.01@regionh.dk 

     


Birk Mygind Grønfeldt
Ph.d.-studerende
3862 6098
birk.mygind.groenfeldt@regionh.dk


Nina Thorny Stefansdottir
Forskningsassistent
3862 3508
nina.thorny.stefansdottir@regionh.dk
Antropologi, kvalitative metoder, implementeringsforskning


Olivia Bornæs
Forskningsassistent
olivia.bornaes@regionh.dk


Lillian Mørch Jørgensen
Forsker
3862 6001
lillian.Moerch.Joergensen@regionh.dk


Aino Leegaard Andersen
Postdoc
3862 1365
aino.leegaard.andersen@regionh.dk

Baker Jawad
Læge, Ph.d.-studerende
3862 6098
baker.jawad@regionh.dk

           

Izzet Altintas
Læge, Ph.d. studerende
3862 1590
izzet.altintas@regionh.dk
Akutmedicin


Maria Rasmussen
Ph.d. studerende
3862 2270
maria.rasmussen.07@regionh.dk
Arvelig cancer, cancerimmunologi, molekylær cancerbiologi, biomarkører og epidemiologi

Pia Keinicke Fabricius.jpg

Pia Keinicke Fabricius
Ph.d. studerende
3862 0640
pia.keinicke.fabricius@regionh.dk
Patientcentreret pleje- og behandling, kompetenceudvikling og forskningsdesign

Rikke Lundsgaard Nielsen
Ph.D.-studerende
3862 3184
rikke.lundsgaard.nielsen@regionh.dk
Ældre medicinske patienter, underernæring og appetit, identificering og monitorering af underernæring, klinisk forskning


Dicte Thøgersen
Forskningsassistent
38 62 06 40
dicte.thoegersen@regionh.dk


Line Vestergaard
Forskningsassisten
38 62 65 12
line.vestergaard@regionh.dk

Statistikere     

Thomas Kallemose
Statistiker
3862 6689
thomas.kallemose@regionh.dk


André Torre
Statistiker
38 62 15 90
​​andre.torre@regionh.dk​​

Laboranter


Christof Gleie
3862 1502
christof.gleie@regionh.dk

Martin Mortensen
3862 1502
martin.mortensen@regionh.dk


 

Redaktør