Afdelingens medarbejdere

Ledelse

Ove Andersen
Professor, forskningschef
3862 3335
ove.andersen@regionh.dk

ove.andersen@regionh.dkHIV, inflammation, lipodystrofi og biomarkører



Linda Andresen
Stabs- og laboratoriechef
3862 3322
linda.camilla.andresen@regionh.dk

Økonomi og forvaltning, forsknings- og innovationssamarbejder, teknologioverførsel

Mette Bendtz Lindstrøm
Chefkonsulent, PA for Ove Andersen
3862 3308
Mette.Bendtz.Lindstroem@regionh.dk

Folkesundhed, organisering i sundhedsvæsenet, social ulighed i sundhed

 


Mette.Bendtz.Lindstroem@regionh.dk

Professorer

Mef Nilbert
Professor
3862 2087
mef.nilbert@regionh.dkMef.Nilbert@regionh.dk

Tumorgenetik og arvelig tarmkræft



Thomas Bandholm
Professor
3862 6344
Thomas.Quaade.Bandholm@regionh.dkThomas.Quaade.Bandholm@regionh.dk

Klinisk biomekanik og optimeret medicinsk patientforløb


Seniorforskere

Helle Vendel Petersen
Seniorforsker
3862 2087
Helle.Petersen.02@regionh.dk




Jan Nehlin
Seniorforsker
3862 3013
jan.nehlin@regionh.dkjan.nehlin@regionh.dk

Biologisk aldring og klinisk immunologi



Jeanette Kirk
Seniorforsker
3862 6195
Jeanette.Wassar.Kirk@regionh.dk

Implementeringsforskning, kvalitative metoder



Jesper Eugen-Olsen
Seniorforsker
3862 3368
jespereugenolsen@gmail.com

Inflammation og biomarkører



Mette Merete Pedersen
Seniorforsker
3862 3350
mette.merete.pedersen@regionh.dk




Ninna Meier
Postdoc
ninna.meier@regionh.dk


Forskere

Aino Leegaard Andersen
Ph.d.-studerende
3862 6719
aino.leegaard.andersen@regionh.dk



Aksel Nathan Harbsmeier
Specialestuderende
aksel.nathan@regionh.dk




Andreas Peter Andersen
Specialestuderende
andreas.peter.andersen@regionh.dk




Anissa Aharaz
Forskningsassistent
anissa.aharaz@regionh.dk




Annamarie Petersen
Specialestuderende
annamarie.petersen@regionh.dk




Anne Kathrine Pedersen Bengaard
Forskningsassistent
anne.kathrine.pedersen.bengaard.02@regionh.dk




Baker JawadBaker Jawad.jpg
Ph.d.-studerende
3862 6098
baker.jawad@regionh.dk



Birk Mygind GrønfeldtBirk Mygind Grønfeldt.jpg
Forskningsassistent
3862 6098
birk.mygind.groenfeldt@regionh.dk




Ditte Maria Sivertsen
Ph.d. studerende
3862 6077
Ditte.Maria.Sivertsen@regionh.dk



Emilie Thomsen
Forsknings- og udviklingsterapeut
3862 6098
iben.emilie.thomsen@regionh.dk


Hejdi Gamst
Postdoc
3862 6098
hejdi.gamst-jensen@regionh.dk

CV         



Helle Gybel Juul-Larsen
Postdoc
3862 6077
helle.gybel.juul-larsen@regionh.dk



 

Izzet Altintas
Læge, Ph.d. studerende
3862 1590
izzet.altintas@regionh.dk

Akutmedicin



Jon Ambæk Durhuus
Postdoc
3862 2299
jon.durhuus@regionh.dk

Arvelig cancer, molekylær cancerbiologi, epidemiologi, biologisk aldring, immunometabolisme


Juliette Tavenier
Postdoc
3862 1590
juliette.tavenier@regionh.dk




Lillian Mørch Jørgensen
Forsker
3862 6001
lillian.Moerch.Joergensen@regionh.dk




Line Jee Hartmann Rasmussen
Postdoc
3862 6098
line.jee.hartmann.rasmussen@regionh.dk

Inflammation, biologisk aldring og biomarkører



Maria Rasmussen
Ph.d. studerende
3862 2270
maria.rasmussen.07@regionh.dk

Arvelig cancer, cancerimmunologi, molekylær cancerbiologi, biomarkører og epidemiologi

 


Morten Baltzer Houlind
Postdoc
3862 6098
Morten.baltzer.andersen@regionh.dk




Nina Thorny Stefansdottir
Forskningsassistent
3862 3508
nina.thorny.stefansdottir@regionh.dk

Antropologi, kvalitative metoder, implementeringsforskning


Olivia Bornæs
Forskningsassistent
olivia.bornaes@regionh.dk




Pia Keinicke FabriciusPia Keinicke Fabricius.jpg
Ph.d. studerende
3862 0640
Pia.Keinicke.Fabricius@regionh.dk

Patientcentreret pleje- og behandling, kompetenceudvikling af sundhedsprofesionelle, brugerinvolverende forskningsdesign


Pia Søe
Postdoc
3862 2464
Ann.Pia.Soee.Lytken.Jensen@regionh.dk




Rasmus Brødsgaard
Forskningsassistent
3862 6195
rasmus.broedsgaard@regionh.dk





Rasmus Skov Husted
Postdoc
3862 6035
rasmus.skov.husted@regionh.dk




Rikke Lundsgaard NielsenRikke Lundsgaard Nielsen.jpg
Ph.D.-studerende
3862 3184
rikke.lundsgaard.nielsen@regionh.dk

Ældre medicinske patienter, underernæring og appetit, identificering og monitorering af underernæring, klinisk forskning
 

Signe Lindgård Andersen
Ph.D.-studerende
3862 6045
signe.lindgaard.andersen@regionh.dk




Trine Schifter Larsen

Postdoc
3862 1365
trine.schifter.larsen.01@regionh.dk




Verona Henriksen
Specialestuderende
verona.henriksen@regionh.dk






Vibeke Nørholm
Forskningskonsulent
3862 1717
vibeke.noerholm@regionh.dk



Statistikere

Christine Borgen Linander
Statistiker
3862 6045
christine.linander@regionh.dkchristine.borgen.linander@regionh.dk




Thomas Kallemose
Statistiker
3862 6689
Thomas.kallemose@regionh.dk



Bioanalytikere

Christof Gleie
3862 1502
christof.gleie@regionh.dk



Administration

Dea Ravn
Datamanager
3862 6098
dea.ravn@regionh.dk

Databehandling og programmering i R, opsætning af spørgeskemaer i RedCAP


andreas.schwander@regionh.dk

Henriette Møller
Forskningskonsulent
3862 1501
henriette.moeller.02@regionh.dk

Fondsøkonomi, fondsadministration og kommunikation


s.smith-hansen@regionh.dk

Lea Parmark
Kontorassistent
3862 2471
Lea.Parmark@regionh.dk

lea.parmark@regionh.dk



Sofie Michelsen
Kontorelev
3862 3332

sofie.michelsen@regionh.dk



Yoshio Suzuki
Datamanager
3862 3542
yoshio.suzuki@regionh.dk


Redaktør