Torsdag d. 1. december var det ”World AIDS Day”. Dagen markeredes verden over for at skabe opmærksomhed på en infektion, der godt nok kan behandles effektivt med den rette medicin, men som stadig fører mange konsekvenser med sig.
I Infektionsmedicinsk Afdeling på Amager og Hvidovre Hospital havde de på dagen besøg af Prinsesse Marie, som er protektor for AIDS-fondet, som også deltog i besøget. Her fik seniorforsker Ellen Moseholm lejlighed til at fortælle om sit studie om Patient Rapporterede Oplevelser hos patienter med HIV.
> Prinsesse Marie besøgte Hvidovre Hospital på World AIDS Day
”Selvom HIV i dag er godt behandlet med medicin, så er infektionen stadig forbundet med stigmatisering, skam og tabu, som påvirker den psykosociale sundhed. Og den fysiske sundhed kan også være påvirket, da virus i sig selv kan give følgesygdomme,” siger Ellen Moseholm, som er seniorforsker ved Infektionsmedicinsk Afdeling på Hvidovre Hospital.
En livslang infektion
På verdensplan lever over 38 millioner personer med HIV – heraf 6500 i Danmark. Moderne medicinsk behandling har gjort, at personer med HIV lever lige så længe som personer uden HIV. Men de har samtidig en øget risiko for følgesygdomme, og nogle har også psykiske og seksuelle udfordringer.
”En samtale i infektionsmedicinsk ambulatorium varer typisk 15 minutter. På den korte tid er det vigtigt, at vi får talt om dét, der fylder mest for patienten,” siger Ellen Moseholm.
Hun har netop modtaget en bevilling fra Det Frie Forskningsråd til et projekt, hvor hun bl.a. skal undersøge, hvordan man kan bruge PRO – Patient Rapporterede Oplevelser til at give bedre muligheder for patienternes egen involvering. En del af projektets formål er at skabe den bedst mulige ramme for mødet mellem patienten med HIV og den sundhedsprofessionelle.
”Vi skal først og fremmest undersøge, hvordan indsamlingen af de patientrapporterede oplysninger skal formes og anvendes, så det giver mening for både patienter og personale. Det gør vi bl.a. anvende forskellige forskningsmetoder og ved at inddrage patienter og personale aktivt i alle dele af projektet,” siger Ellen Moseholm.