Gå til hovedindhold

Smerter og hævelse af benet

Information om smerter og hævelse af benet.

Du har været indlagt grundet smerter og hævelse af dit ben, og er blevet undersøgt med bl.a. ultrauydsskanning. Det er ikke bekræftet, at der er tale om en blodprop i de dybe vener (DVT). Som led i udredningen for dine smerter, vil vi derfor gerne gentage undersøgelsen om cirka en uge.

Du har fået tid til en ultralydsskanning i Røntgen:

D. ______________________kl. ___________________

Samme dag skal du møde op i Blodprøvetagningsambulatoriet, afsnit 130 til blodprøvetagning i tidsrummet:

☐ Mandag - onsdag kl. 07.30 - 15.00.

☐ Torsdag kl. 07.30 - 18.00.

☐ Fredag kl. 07.30 - 14.00.

Udredningen foregår i Hjertesygdomme, klinik.

Du eller din familie skal selv kontakte Hjertesygdomme, klinik førstkommende hverdag og aftale, hvornår du skal møde til svar på den nye skanning. Herefter planlægges det videre forløb.

Du skal ringe på tlf. 38 62 10 50 - mellem kl. 08.00 - 15.00 og bede om at tale med en sygeplejerske.

Er du i tvivl?

Hvis du har spørgsmål efter din behandling i Akutmodtagelsen, er du velkommen til at kontakte os.

Er du i tvivl om, hvad du skal gøre ved en skade eller akut opstået sygdom, så ring til Akuttelefonen 1813.

Din journal på sundhed.dk

Med MitID kan du se din journal på sundhed.dk. Du kan se dine journaloplysninger og læse mere om din indlæggelse. Der kan gå op til 5 dage før alle oplysninger er overført til sundhed. dk.

Redaktør
Klik for at scrolle op eller ned p� siden G� til toppen af siden