Gå til hovedindhold

Phimosis (Snæver forhud)

For snæver forhud behandles med binyrebakhormon eller kirurgisk operation.

Hvad er phimosis?

Snæver forhud, som ikke kan trækkes tilbage over penishovedet. Der er som regel ingen symptomer, men forhuden kan være så snæver, at det er svært for drengen at tisse, der kommer betændelse af forhuden eller urinvejsinfektion.

Hvor hyppig er phimosis?

De fleste nyfødte har phimosis, næsten 10% af alle syvårige, mens forekomsten blandt teenagere kun er 1,5 %.

Hvem skal tilbydes behandling?

Drenge som har haft urinvejsinfektion, forhudsbetændelse, eller der er smerter ved rejsning.

Hvilken behandling er der?

Man behandler med et tyndt lag binyrebarkhormon creme/salve 2 gange daglig i op til 4 uger.

Hvordan skal salven smøres på?

  1. Forhuden trækkes så meget tilbage som det er muligt, uden at det gør ondt.
  2. Der smøres med et tyndt lag creme/salve på forhuden fra spidsen af forhuden og op til aftegningen af penishoved (se tegning).
  3. ​​​​​Det er vigtigt at vaske hænderne omhyggeligt både før og efter at der er smurt med salven, eller bruge handsker eller en vatpind.

  4. Når det er muligt at trække forhuden tilbage, skal der laves forhudsøvelser ca.10 gange, før salven påføres på den stramme forhud.

  5. Salven anvendes 2 gange dagligt i 4 uger, eller kortere tid hvis forhuden inden da kan trækkes tilbage. Behandlingen kan stoppes, hvis forhuden kan trækkes tilbage, så hele hovedet af penis kan ses.

  6. Efter behandlingen er det vigtigt at man fortsætter i omkring 1 måned med at smøre med Vaseline (eller anden salve uden parfume) 2 gange dagligt, samt trækker forhuden tilbage (lave forhudsøvelser), så den ikke bliver snæver igen.

  7. Opfølgningskonsultation med drengen ca. 1 måned efter behandlingen er startet på afdeling for Børn og Unge, Hvidovre Hospital.

  8. Ved manglende effekt af behandlingen vil dit barn blive tilbudt henvisning til Børnekirurgisk afdeling på Rigshospitalet. Her vil de vurdere om der er behov for kirurgisk behandling.

Billedet viser det område, hvor cremen skal smøres på.
Smør med en vatpind et tyndt lag creme på det skraverede område
QR-kode til information om snæver forhud på hjemmesiden

Skan koden eller følg linket for at få informationen på din telefon www.hvidovrehospital.dk/r2e

Redaktør
Klik for at scrolle op eller ned p� siden G� til toppen af siden