På Hvidovre Hospital modtager vi patienter, der er syge med coronavirus. Samtidig behandler vi mange patienter med andre akutte eller livstruende sygdomme, som fortsat vil modtage den pleje og behandling, de har behov for.
Brug mundbind på hospitalet
Besøgende
Alle besøgende på hospitalet skal nu bruge mundbind alle steder indendørs. Børn under 12 år kan frit vælge, om de vil bruge mundbind.
Indlagte
Hvis du er indlagt, behøver du ikke bruge mundbind, men vi opfordrer dig til at tage det på, hvis du forlader din afdeling.
Hvis du er i tvivl om, hvordan du skal forholde dig til coronavirus, kan du kontakte den afdeling, du er tilknyttet. De kan vejlede dig og dine pårørende.
Vi tester patienter inden aftale på Hvidovre Hospital
På Hvidovre Hospital tester vi patienter for COVID-19, inden de møder op til aftaler på hospitalet. Det gælder patienter, der skal:
Hvis du skal testes, og du allerede er indkaldt til undersøgelse eller behandling på Hvidovre Hospital, vil du blive ringet op af din afdeling eller modtage et brev i din e-boks. Her får du oplysninger om, hvor og hvornår du skal testes. Du behøver ikke ringe til din afdeling.
Corona-podeklinik: Skal du podes for coronavirus?
Er du henvist til at blive podet for coronavirus på Hvidovre Hospital, skal du møde op ved Corona-podeklinikken ved Parkeringsplads P6.
Find vej til Corona-podeklinikken
Det er kun patienter, der på forhånd er blevet henvist til podning, der må møde op.
Du skal have mundbind på ved COrona-podeklinikken. Har du ikke et med, får du tilbudt et, når du ankommer. Vær også opmærksom på at holde god afstand til andre.
Når du ankommer, skal du melde dig i modtagelsen og skannne dit sundhedskort. Her får du udleveret et prøveglas og et nummer og bliver henvist til venteområdet.
Du kan på en skærm se, hvilket vindue du skal gå hen til for at blive podet.
Vi gør opmærksom på, at der indimellem kan forekomme ventetid.
Du kan se dit prøvesvar på Sundhed.dk. Log på med NemID. Prøvesvaret bliver også sendt til din egen læge.
Læs mere om test
Vis hensyn når du er på hospitalet
Når du er på hospitalet skal du følge de nationale anbefalinger:
- Vask dine hænder tit eller brug håndsprit
- Host eller nys i dit ærme – ikke dine hænder
- Undgå håndtryk, kindkys og kram – begræns den fysiske kontakt
- Hold afstand og bed andre tage hensyn
- Brug mundbind når du er på hospitalet
Læs mere på coronasmitte.dk
Kom kun på besøg, hvis du er rask
Hvis du føler dig syg – og fx har ondt i halsen, muskelsmerter, tør hoste og feber – må du IKKE komme på besøg. Du skal have været uden symptomer i 48 timer inden dit besøg.
Bemærk!
Hvis du bliver syg med coronavirus inden for 7 dage efter dit besøg, beder vi dig kontakte afdelingen.
Udskudte aftaler bookes gradvist igen
Mange patienter har på grund af corona-epidemien fået udskudt allerede bookede aftaler hos os. Dette har vi udelukkende gjort, hvor vi vurderer, at det er lægeligt forsvarligt.
Vi begynder nu igen at indkalde til de tider, vi i første omgang har måttet udskyde.
Vi indkalder gradvist, fordi vi fortsat har brug for sengepladser og personale til de patienter, der bliver indlagt med coronavirus. Det er derfor ikke sikkert, at du modtager en ny indkaldelse med det samme.
Når du bliver indkaldt, vil du modtage din nye tid på e-boks eller telefonisk.
Oplever du symptomer som bekymrer dig, og som du tænker kunne have noget med din sygdom at gøre, kan du naturligvis henvende dig telefonisk til din afdeling, hvis din aftale er udskudt. Hvis dine symptomer ikke er relateret til din sygdom, beder vi dig om at henvende dig til din egen læge.
Læs mere om dine patientrettigheder
Generelle spørgsmål om coronavirus
Vi har desværre ikke mulighed for at svare på generelle spørgsmål om coronavirus.
Læs mere på www.sst.dk/coronavirus eller ring til hotline: 70 20 02 33. Situationen udvikler sig dagligt, det er derfor vigtigt, at du orienterer dig på ovennævnte hjemmeside, der opdateres løbende.
Sundhedsstyrelsen har lavet en række foldere med gode råd og vejledninger i forbindelse med coronavirus.
Læs mere på Sundhedsstyrelsens hjemmeside
Kun en ledsager/besøgende per patient
For at undgå smittespredning må vores patienter i øjeblikket kun ledsages og få besøg af én fast pårørende.
Som pårørende må du derfor kun gå ind på hospitalet, hvis du er den FASTE nærmeste pårørende til en patient.
Begrænsningen gælder ikke for kritisk syge patienter og for patienter, der kan modtage besøg på udearealer.
Kontakt den relevante afdeling, hvis du er i tvivl.