Gå til hovedindhold

​​​​​​​​​​​​

Skyldes tarmsygdomme arv, miljø, tobak eller kost?

​Det spørgsmål vil forsker, dr.med. Johan Burisch fra Amager og Hvidovre Hospital forsøge at komme nærmere i et stort europæisk forskningsprojekt, miGUT.

Vent...

​Vi ved stadig ikke, hvorfor nogle mennesker udvikler de kroniske tarmsygdomme colitis ulcerosa og Crohns Sygdom. Men vi ved, at der bliver flere og flere, der får sygdommene, og at Danmark er ét af de lande i verden, der har den højeste forekomst per indbygger.

Men nu skal et nyt, europæisk forskningsprojekt, miGUT, undersøge mulige strategier for tidlig opsporing af sygdommene, forebyggelse og monitorering af den. Læge, dr.med. Johan Burisch fra Gastroenheden, Amager og Hvidovre Hospital, står for den danske del af projekt og har sammen med 11 partnere i ni forskellige europæiske lande i alt modtaget 7, 5 mio. euro af Horizon Europe til projektet.

”Vores bidrag i projektet er, sammen med vores færøske kolleger, at undersøge færøske patienter. Selvom forekomsten af IBD (Inflammatorisk Tarmsygdom) er høj i Danmark, så er den tre gange højere i Færøerne. Det blev vi opmærksomme på for knap ti år siden. I miGUT håber vi på at kunne forstå hvorfor det er sådan,” forklarer Johan Burisch.

En krævende kronisk sygdom

I Europa er der over tre millioner mennesker, der har IBD. Det er en krævende kronisk sygdom, som ofte rammer yngre mennesker, og som har stor betydning for livskvalitet, fysisk og psykisk velvære, sociale relationer og sygemeldinger fra studium eller arbejde. Den medicinske behandling er kostbar og ikke altid effektiv.

Forskerne i miGUT-projektet vil bl.a. undersøge eventuelle biomarkører til tidlig opsporing, men også digitale sundhedsløsninger, som kan bruges til at registrere symptomer og aktivitet i sygdommen.
Patienterne i forskningsprojektet skal afgive forskellige prøver, som de 12 partnere i de ni forskellige lande sammenligner i en kohorteundersøgelse for at finde frem til fælles data og konklusioner om IBD.

Læs mere om miGUT projektet  - Linket kan pt ikke åbnes på Region H's netværk, men der er ingen problemer på private devices. Scan koden og læs mere om projektet: ​



Redaktør

Kommentarer 

Du skal være logget ind for at benytte denne funktionalitet.

Opret profil
RSS kommentarspor Tilmeld kommentarspor

 

Klik for at scrolle op eller ned p� siden G� til toppen af siden