En MR-scanner larmer, og man skal ligge helt stille indeni den, for at billederne kan bruges. Derfor er babyer nødt til at blive lagt i narkose, hvis de skal MR-scannes - men det kan måske helt undgås i fremtiden?
Seniorforsker og projektleder Kathrine Skak Madsen fra Funktions- og Billeddiagnostisk Enhed forsøger lige nu sammen med et hold af forskere at MR-scanne babyer i deres naturlige søvn i stedet for i narkose.
For at forskerne kan lykkes med deres projekt, skal de scanne 200 børn. Derfor søger de raske babyer mellem én og seks måneder til projektet. Det er ingen risiko forbundet med at deltage, da der ved en MR-scanning ikke anvendes stråling.
Hvis du er interesseret i at høre mere, kan du kontakte forskerne på nibs-cp.amager-og-hvidovre-hospital@regionh.dk eller på tlf. 61145571.
Se video om projektet