Gå til hovedindhold

​​​​​​

Hvidovre-forsker bringer banebrydende nyt i The Lancet Child

Som de første i verden har en stor gruppe danske børnelæger med Allan Bybeck Nielsen fra Amager og Hvidovre Hospital i spidsen undersøgt, hvordan børn med knogle- og ledinfektioner kan slippe for indlæggelse.


Vent...

Der er godt nyt for børn og unge, der har været uheldige at få en infektion i en knogle eller et led:

”Børnene behøver ikke at være indlagt, blive stukket med nåle og få intravenøs behandling med antibiotika,” fortæller afdelingslæge og ph.d. Allan Bybeck Nielsen fra Børne- og Ungeafdelingen på Amager og Hvidovre Hospital og fortsætter:

”Vi har som de første i verden undersøgt, om indledende behandling med antibiotika givet som tablet eller mikstur er lige så sikker og effektiv som den nuværende behandling til børn og unge med ukomplicerede knogle- og ledinfektioner, hvor antibiotika gives i blodbanen. Og det kan vi konstatere, at den er!”

Udgivet i prestigefyldt tidsskrift

I forskningsstudiet deltog i alt 248 børn og unge i alderen tre måneder til 17 år med ukomplicerede knogle- og ledinfektioner, som var indlagt på en af de 18 børneafdelinger i Danmark. Studiet har fået stor bevågenhed internationalt og er blevet publiceret i det anerkendte internationale tidsskrift The Lancet Child and Adolescent Health.

”Vi håber, at vi med resultaterne kan være med til at inspirere kolleger i resten af verden til at ændre praksis i forhold til behandlingen,” fortæller Allan Bybeck Nielsen.  

Ude godt, men hjemme bedst – især når man er barn

Når børn er indlagt på hospitalet, kræver det omstilling af hele familiens hverdag.

”Vores undersøgelse vil få stor betydning for de syge børn og unge og deres familier, da de slipper for indlæggelsen og i stedet kan klare behandlingen derhjemme,” forklarer Allan Bybeck Nielsen om én af de åbenlyse fordele ved at ændre behandlingsformen fra intravenøs til oral, dvs. tabletter eller mikstur.

Den ændrede praksis forventes også at give besparelser i sundhedsvæsenet, fordi man undgår længerevarende hospitalsindlæggelser af børn og unge.​

Om knogle- og ledinfektioner

Hvert år får omtrent 200 børn i Danmark en infektion i en knogle eller et led. Den samlede varighed af antibiotikabehandling for det enkelte barn varierer mellem 10 og 30 dage.

Infektion i en knogle eller et led opstår i de fleste tilfælde hos ellers raske børn eller unge og ses i alle aldersgrupper. Infektionen opstår, når bakterier trænger igennem kroppens naturlige barriere fx via et sår eller i forbindelse med en halsbetændelse. Bakterierne trænger derved ind i blodbanen og kan så ”slå sig ned” i en knogle eller et led og udvikle en infektion.

CAG-CHILD

Studiet er en del af forskningen i CAG-CHILD, som er en af 22 udvalgte forskningsgrupper i det ambitiøse østdanske partnerskab Greater Copenhagen Health Science Partners (GCHSP). I CAG-CHILD samarbejder forskere fra Københavns Universitet og hospitaler i Region Hovedstaden for at forbedre forebyggelse og behandling af det store antal børn, der hvert år rammes af infektioner.

Læs mere om forskningspartnerskabet CAG CHILD her

 ​




Redaktør

Kommentarer 

Du skal være logget ind for at benytte denne funktionalitet.

Opret profil
RSS kommentarspor Tilmeld kommentarspor

 

Klik for at scrolle op eller ned p� siden G� til toppen af siden