1. januar 2024 kunne Amager og Hvidovre Hospital sige velkommen til fire nye afdelinger:- Afdeling for Ældresygdomme
- Afdeling for Hjertesygdomme
- Afdeling for Lunge-, Hormon- og Stofskiftesygdomme
- Akutmodtagelsen
”Det er jo ikke fordi vi har fået fire helt nye afdelinger. Funktionerne, personalet og patienterne har jo været på vores hospital hele tiden. Men de fire afdelinger har været igennem en større organisatorisk ændring, og så har nogle af dem fået nye navne og ny ledelse”, fortæller hospitalsdirektør Birgitte Rav Degenkolv.
Sammen med resten af direktionen havde hun onsdag d. 7. februar inviteret til en lille fejring og markering af de fire nye afdelinger.
Gradvis indførelse af patientvenlige navne
Region Hovedstadens projekt om at indføre det, der kaldes patientvenlige navne, bliver også implementeret på Amager og Hvidovre Hospital. Overordnet set betyder det, at afdelingernes navne, deres skilte og alt pjece- og indkaldelsesmateriale skal bygge på danske ord og begreber frem for de latinske specialebetegnelser.
Men nogen vil formentlig undre sig over, at det fx stadig hedder Endokrinologisk Ambulatorium, selvom afdelingen nu hedder ”… Hormon- og Stofskiftesygdomme”. Og i Afdeling for Ældresygdomme vil de to afsnit på Amager Hospital også fortsat hedder ”Geriatrisk…”.
Forvirringen er total, og det virker hverken særlig patientvenligt eller personalevenligt. Men det skyldes, at indførelsen af de nye navne sker gradvist og ud fra en mere pragmatisk tilgang.
”Jeg er godt klar over, at det virker lidt besynderligt med de forskellige navne. Men alternativet er, at vi skal bruge en masse penge og ressourcer på at opdatere systemer og skilte flere gange. Her har vi altså valgt at tage det mere gradvist og sige, at hvis vi alligevel skal ændre et skilt eller noget i systemet, så ændrer vi også navnet,” siger Birgitte Rav Degenkolv.
En navneændring er nemlig ikke bare et skilt. Det er også alle oversigtstavlerne, tusindvis af pjecer og infobreve, Sundhedsplatformen og SOR (Sundhedsvæsenets Organisations Register). Og sikkert meget mere.
”Når vi ved udgangen af året skal tage det nye Center A i brug, skal vi i gang med den helt store omrokering og skilteudskiftning. Her vil flere afdelinger og afsnit overgå til de patientvenlige navne,” fortæller Birgitte Rav Degenkolv og fortsætter:
”I mellemtiden har jeg fuld tiltro til, at vi godt kan håndtere det. Og så får vi også en lidt længere overgangsperiode, hvor vi alle lige kan vænne os til de nye navne, før det er 100 % implementeret.”