Martin Schultz er ny vicedirektør på Amager og Hvidovre Hospital fra d. 16. februar. Med ham er direktionen igen oppe på 4 personer.
”Vores sundhedsvæsen er fantastisk, og vi står på skuldrene af gode mennesker, der har forfinet og specialiseret vores behandlinger igennem mange år. Det skal vi holde fast i”, siger Martin Schultz om sin motivation for at sige ja til stillingen og fortsætter:
”Men vi må også se i øjnene, at ikke alt specialiseret fungerer for de patienter med flere sygdomme, som vi som oftest møder. Jeg vil gerne bruge min energi og min tid på at få samlet mennesker om gode løsninger, der passer til vores tid og patienter, og jeg føler en meget stor forpligtelse til at tage ansvar for sundhedsvæsnets udvikling.”
En dygtig leder
Direktør Birgitte Rav Degenkolv fremhæver Martin Schultzs egenskaber som leder som en væsentlig faktor:
”Vi har valgt Martin, fordi han har store styrker ift. det nære sundhedsvæsen og samtidig er en virkeligt dygtig leder,” siger hun om Martin Schultz som vandt regionens lederpris sammen med sin ledelsespartner Anja Sichmann i 2024.
”Martin er god til at samle folk omkring sig og få dem til at arbejde med. Både når vi arbejder på tværs af sektorer og internt på hospitalet, er han dygtig til at få samlet de rigtige folk og med gejst og energi at få fundet gode løsninger. Han bliver et godt bidrag til vores direktion, hvor vi alle får brug for at kunne arbejde på nye måder de kommende år.”
Patienterne går på tværs
Martin Schultz vil i stillingen trække på sin forståelse af, at sygdom, sundhed og mennesker bevæger sig på tværs af systemer, som vi er nødt til at forstå, når vi skal kunne hjælpe.
”Jeg ser frem til at sætte mine erfaringer i spil på en større klinge, til gavn for hele sundhedsvæsnet og i samarbejde med den øvrige direktion og alle de dygtige ledere og medarbejdere på hospitalet. Der bliver brug for i forbindelse med sundhedsreformens krav om samarbejde med det nære og mere udadvendte hospitaler, at vi kan tænke på tværs og tage vores udgangspunkt i patienterne og deres behov,” siger Martin Schultz.
Hospitalsdirektør Birgitte Rav Degenkolv supplerer:
”Sundhedsvæsnet er et fællesskab, der kun kan få de kommende forandringer godt i mål, hvis vi arbejder sammen. Hospitalet skal fortsat levere specialiseret behandling med høj kvalitet og samtidig åbne sig ud mod et fælles sundhedsvæsen bestående af mange aktører.”
Martin Schultz får en nøglerolle i at balancere de hensyn og udvikle sundhedsvæsnet, og hun er meget glad for, at han vil påtage sig ansvaret sammen med den øvrige direktion og alle lederne på hospitalet.
Om Martin Schultz
Martin Schultz er uddannet cand. med. fra Københavns Universitet og speciallæge i intern medicin, geriatri.
Han kommer fra en stilling som cheflæge på Afdeling for Ældresygdomme og Lindrende Behandling på Amager og Hvidovre Hospital. Inden da var han ledende overlæge på Afdeling for Medicinske Sygdomme på Herlev og Gentofte Hospital.
Han er klinisk lektor ved Københavns Universitet og har været forperson for Dansk Selskab for Geriatri siden 2023.