​​

Medarbejdere

​Daglige lokaliteter og medarbejdere i DK præsenteret alfabetisk efter hospitalstilknytning og lokal projektansvarlig læge.​

Bispebjerg Hos​​pital


​Overlæge, professor, dr.med. 
Lars N. Jørgensen
lars.nannestad.joergensen@regionh.dk
tlf.​​​:  38 63 62 23  ​​


Overlæge, Ph.D. 
Morten Rasmussen
Screeningskoordinator, RegionHovedstaden
morten.rasmussen@regionh.dk

H​erlev Hospital, Gastroenheden​


Overlæge, dr.med. 
Jakob Benedict Seidelin
jakob.benedict.seidelin@regionh.dk
tlf.:  38 68 60 54

Regionshospitalet Herning


Overlæge, Ph.D. 
Anders Husted Madsen
andemads@rm.dk

N​ordsjællands Hospital


​Overlæge
​Jesper Vilandt
jesper.vilandt@regionh.dk
tlf.: ​48 29 71 55


Projektsygeplejerske
Tine Vester Christensen
tine.vester.christensen.01@regionh.dk
tlf.: 51 14 ​98 05

​​Regionshospitalet Holsterbro


​Overlæge, Ph.D.
Nete Hornung 
nete.hornung@vest.rm.dk​

 ​​​Regionshospitalet Horsens 



​Overlæge
Jørn Selling Rasmussen
jorn.selling.rasmussen@horsens.rm.dk​

​​Amager og Hvidovre Hospital, Gastroenheden​​


Molekylærbiolog, Ph.D.
​Christina Therkildsen
christina.therkildsen@regionh.dk
​tlf.: 38 62 24 ​36


Afdelingslæge, Ph.D. 
Jakob Kleif
jakob.kleif@regionh.dk​
tlf.: ​38 62 24 36

​​​​​
Biostatistiker, ​MSc​
Ib Jarle Christensen
ib.jarle.christensen@regionh.dk


Projektleder​, webredaktør, MSc
Karen Vibeke Jakobsen
karen.vibeke.steen.jakobsen@regionh.dk
tlf.: 38 62 ​35 07


​Projektsygeplejerske​
Githa Michaelsen 
ahh-skopi3amh@regionh.dk 
tlf.: 38 62 57 65


Projektsekretær
Pernille Pedersen
pernille.pedersen@regionh.dk 
tlf.: 38 62 ​62 27


Projektsygeplejerske
​Eva Rømer
ahh-skopi3amh@regionh.dk​ 
​tlf.: 38 62 5​2 47


​Projektsygeplejerske
Joan Varming Svensmark
ahh-skopi3amh@regionh.dk


Ph.D-studerende v/​ Kbh. Universitet
Mathias Mertz Petersen
mathias.mertz.petersen@regionh.dk​
tlf.: 24 62 68 55

Regionshospitalet Randers​ ​​


Afdelingslæge, Ph.D.​
Kåre Gotschalck Sunesen
kaaresune@rm.dk​


​Professor,​ ledende overlæge, Ph.D. 
​​​Berit Andersen ​
berit.andersen@stab.rm.dk​

​Regionshospitalet Viborg


Overlæge​
​Ali Khalid 
ali.khalid@viborg.rm.dk​​

Redaktør