Kontakt afdelingen

​Her finder du Patologi​afdelingens hovednummer og øvrige kontaktoplysninger.

​​​

​​

Patologiafdelingen
Center 1, ambulatorieetagen, afsnit 134
Hvidovre Hospital
Kettegård Alle 30

​Telefon: 38 62 21 34
Telefontid: mandag - fredag,  kl. 08.00 - 15.00

Fax: 38 62 33 54
Fax må ikke anvendes, hvis din henvendelse indeholder CPR-nummer, adresse eller oplysninger om helbredsforhold.


Find vej på Hvidovre Hospital


Skriv til os med sikker digital post (login med NemID).

Personfølsomme henvendelser

Hvis din henvendelse indeholder CPR-nummer, adresse eller oplysninger om helbredsforhold (personfølsomme oplysninger) skal du bruge sikker digital post.
Læs mere om sikker digital post på borger.dk

Øvrige henvendelser

Har du generelle spørgsmål, der ikke indeholder personfølsomme oplysninger, kan du skrive til:  ahh-patologi@regionh.dk

For spørgsmål vedrørende:

 

Spørgsmål vedrørende IT-forhold

Patologiafdelingens IT-ansvarlige
Ruth Emma Christensen
Telefon: 38 62 30 42
Mail: ruth.emma.christensen@regionh.dk

Morten De Voss Nielsen
Telefon: 38 62 30 42
Mail: morten.de.voss.nielsen@regionh.dk

Til toppen af siden

Spørgsmål i forhold til screening af livmoderhalskræft

Sekretariatet hjælper med spørgsmål på telefon 38 62 21 34:

  • status på prøvesvar - hvornår foreligger prøvesvaret?
  • framelding af screening af livmoderhalskræft.

Vi giver ikke svar på prøver direkte til patienter. Svaret gives til den behandlende afdeling, den praktiserende læge eller privat praktiserende speciallæge. 

 

Spørgsmål vedrørende forskning i afdelingen

Professor amerita, dr. Med., overlæge
Susanne Holck
Telefon: 38 62 21 99
Mail: susanne.holck@regionh.dk

Molekylærbiolog, senior forsker, ph.d.
Jesper Bonde
Telefon: 38 62 29 80
Mail: jesper.hansen.bonde@regionh.dk

Spørgsmål vedrørende laboratorieprocedurer

Afdelingsbioanalytiker
Songül Ruth Topal
Telefon: 38 62 21 14
Mail: songyl.ruth.topal@regionh.dk

Afdelingsbioanalytiker
Bettina Staal Petersen
Telefon: 38 62 19 92
Mail: bettina.staal.petersen@regionh.dk

Spørgsmål vedrørende uddannelsesforløb for læger 

Uddannelsesansvarlig overlæge
Lisa Bendroth-Asmussen
Telefon: 38 62 66 32
Mail: lisa.bendroth-asmussen@regionh.dk

 

Spørgsmål vedrørende bioanalytikeruddannelse og praktik

Uddannelsesansvarlig histologi
Bioanalytiker
Henriette Buch
Telefon: 38 62 30 47
Mail: henriette.buch@regionh.dk

Uddannelsesansvarlig cytologi
Bioanalytiker
Sussi Funch-Ejlersen
Telefon: 38 62 27 57
Mail: sussi.funch-eilersen@regionh.dk

Til toppen af siden

Spørgsmål vedrørende kvalitet- og patientsikkerhed

Kvalitets- & patientsikkerhedskoordinator
Mette Landvad Hørning
Telefon: 38 62 05 24
Mobiltelefon: 20 11 31 65
Mail: mette.landvad.hoerning@regionh.dk
Redaktør