Medarbejdere

​CLIC består af en styregruppe og flere kernegrupper. 

Styregruppe

Det primære formål med styregruppen er at fungere som koordinerende organ med ansvar for indkaldelse til et årligt møde for hele CLIC-gruppen. Styregruppen er ansvarlig for den strategiske, forskningsmæssige og kliniske plan/vision for CLIC. Det er styregruppens ansvar at sikre koordinering og samarbejde mellem kliniske områder og studier indenfor de forskellige kerneområder. Det er styregruppens ansvar at sikre indkaldelse til årsmødet med 6 ugers varsel og at udarbejde referat for mødet. Styregruppen er desuden ansvarlig for opdatering af hjemmesiden. Medlemmer af styregruppen inkluderer Inge Norgaard-Lassen, Flemming Bendtsen, Lise Lotte Gluud, Nina Kimer, Henriette Ytting, Lise Hobolth og Karen Lisa Hilsted.

Kernegrupper 

Hver kernegruppe er ansvarlig for vedligeholdelse af forskningsaktivitet, udfærdigelse og opdatering af vejledninger og forløbsbeskrivelser samt undervisning. 

Hver gruppe er ansvarlig for at udfærdige oversigter over igangværende studier og koordinering af disse. 

Medlemmerne af de enkelte kernegrupper opdateres løbende i henhold til kliniske opgaver og videnskabelige forsøg. 

Medlemmer af CLIC

Professorer

Flemming Bendtsen Flemming.Bendtsen@regionh.dk

Lise Lotte Gluud lise.lotte.gluud.01@regionh.dk

Medicinske Speciallæger

Lise Hobolth lise.hobolth.01@regionh.dk

Henriette Ytting Lambert henriette.lambert@regionh.dk

Christian Otto Mortensen Christian.Otto.Mortensen@regionh.dk

Flemming Tofteng Flemming.Tofteng@regionh.dk

Anders Ellekær Junker anders.ellekaer.junker.01@regionh.dk

Kirurgiske Speciallæger

Morten Togsverd-Bo morten.togsverd-bo.01@regionh.dk

Seniorforskere

Nina Kimer Nina.Kimer@regionh.dk

Signe Skovgaard Wiese signe.skovgaard.wiese@regionh.dk

Julie Steen Pedersen julie.steen.pedersen@regionh.dk

Anders Ellekær Junker anders.ellekaer.junker.01@regionh.dk

PhD studerende

Thit Mynster Kronborg thit.mynster.kronborg@regionh.dk

Karen Vagner Danielsen karen.vagner.danielsen.02@regionh.dk

Mikkel Parsberg Werge mikkel.parsberg.werge@regionh.dk

Elias Badal Rashu elias.badal.rashu@regionh.dk

Anne-Sofie Houlberg Jensen anne-sofie.houlberg.jensen@regionh.dk

Mira Thing mira.thing@regionh.dk

Liv Eline Bjørge Hetland liv.eline.bjoerge.hetland@regionh.dk

Juliana Josephine Vivian Grandt juliana.josephine.vivian.grandt@regionh.dk

Malene Barfod O'Connell malene.barfod.oconnell@regionh.dk

Forskningssygeplejersker og Cand Scient

Karen Lisa Hilsted karen.lisa.hilsted.01@regionh.dk

Malene Barfod O'Connell malene.barfod.oconnell@regionh.dk

Bitten Brenholdt Konradsen bitten.brenholdt.konradsen@regionh.dk

Andreas Møller andreas.moeller@regionh.dk

Sekretærer

Bitten Keis bitten.keis@regionh.dk

Pia Elisabeth Brødsgaard Pia.Elisabeth.Broedsgaard@regionh.dk

Charlotte Nissen Ravn Charlotte.Nissen.Ravn@regionh.dk


Redaktør