Kontakt afdelingen

Her finder du Akutmodtagelsens hovednummer og øvrige kontaktoplysninger.​

​​​​​​​​​​​​

​​Akutmodtagelsen ​​
Hvidovre Hospital
Kettegård Allé 30
2650 Hvidovre

Afsnit 536 - Forespørgsel/information til/om skadestuepatienter
Telefon: 38 62 25 52

​Afsnit 534 - Forespørgsel/information til/om akut indlagte patienter
Telefon: 38 62 22 47

Meld afbud, hvis du er forhindret

Har du ikke mulighed for at komme, vil det være en stor hjælp, hvis du melder afbud til os på telefon eller ved at skrive til os.

Hvis din henvendelse indeholder personfølsomme oplysninger som for eksempel dit personnummer eller oplysninger om dit helbred, skal du skrive til os på en sikker forbindelse. 

Vi vil desuden meget gerne vide, hvordan dit ophold i vores afdeling har været, så skriv gerne til os, hvis du har ris eller ros.


Hvis du er i forløb på afdelingen, kan du skrive sikkert til os via hjemmesiden Min Sundhedsplatform (login med NemID).


Du kan altid skrive sikkert til os med Digital Post via borger.dk (login med NemID).


Har du generelle spørgsmål, der ikke indeholder fortrolige oplysninger, kan du skrive til os via e-mail.


Kontakt afdelingsledelsen


Ledende overlæge​
Christian Rasmussen
Telefon​: 38 62 24 65
Mail: Christian.Rasmussen.02@regionh.dk


Ledende oversygeplejerske
Karin Lornsen Jakobsen
Telefon: 38 62 13 76
Mail: ​​karin.lornsen.jakobsen@regionh.dk


Kontakt øvrige medarbejdere

Specialeansvarlig overlæge Geriatrisk funktion
Ekstern klinisk lektor
Lillian Mørch Jørgensen
Telefon: 38 62 34 62
Mail: lillian.moerch.joergensen@regionh.dk

Specialeansvarlig overlæge, skadeafsnittet
Michael Langergaard
Telefon: 51 40 89 80
Mail: Michael.Langergaard@regionh.dk

Ledende lægesekretær   
Susanne Jørgensen
Telefon: 38 62 25 61
Mail: susanne.joergensen@regionh.dk

Afdelingssygeplejerske 
Hanne Keller
Telefon: 38 62 25 29
Mail: hanne.hoejland.keller@regionh.dk

Afdelingssygeplejerske
Anja Sichmann 
Telefon: 38 62 62 81
Mail: Anja.sichmann@regionh.dk

Afdelingsledelsessekretær
Lilli Vad Hauge
Telefon: 38 62 24 74
Mail: lilli.vad.hauge@regionh.dk

Klinisk sygeplejespecialist
John Skytte Hansen
Mobil:  24 64 28 05
Telefon: 38 62 23 10
Mail: John.skytte.hansen@regionh.dk

Klinisk underviser
Helle Pollas
Telefon: 38 62 23 04
Mail:  helle.susanne.pollas@regionh.dk


Redaktør