Region Hovedstadens Lederevaluering er nu i gang på Hvidovre Hospital. I løbet af efteråret skal alle ledere evalueres af deres medarbejdere og kolleger. 5. oktober vil en lang række medarbejdere modtage spørgeskemaer pr. mail.
Af Jannie Gade Nielsen, kommunikationskonsulent
Hver enkelt leder skal i løbet af efteråret 2011 gennemgå en såkaldt 360 graders evaluering. Både medarbejdere, sidestillede lederkolleger, den enkelte leder selv og lederens egen leder skal bidrage til evalueringen. Foto: Region Hovedstaden.
Formålet med lederevalueringen er både at give den enkelte leder et personligt udviklingsværktøj, men også at sætte god ledelse på dagsordenen som middel til at fremme trivsel, udvikling og et godt arbejdsmiljø.
Læs: Program for lederevaluering Alle medarbejdere inddrages i lederevalueringen”Ikke alle medarbejdere vil blive bedt om at besvare et spørgeskema, imens andre kan blive bedt om at besvare flere spørgeskemaer. Men alle medarbejdere vil blive inviteret til dialogmøder med deres nærmeste leder”. Det fortæller udviklingskonsulent Susanne Testrup, der opfordrer alle til at gå aktivt ind i processen med at skabe bedre ledelse på Hvidovre Hospital.
God ledelse er vigtigHospitalsdirektionen på Hvidovre Hospital mener, at evaluering af ledere er vigtig og tager positivt imod efterårets program.
”Vi ved, at ledelse har en stor betydning i dagligdagen. Både i forhold til den kvalitet, vi leverer i behandlingen af patienterne, men i høj grad også i det lokale arbejdsmiljø, hvor hver enkelt medarbejder skal trives og udvikle sig”. Det fortæller vicedirektør Henriette Gedde.
I 1980’erne kunne man dårligt tænde for sit fjernsyn, uden at se overlæge Jens Ole Nielsen fortælle om hiv og aids. I dag hører vi ikke så meget til hverken overlægen eller sygdommen, men de er her stadig, og kampen mod aids’en fortsætter.
I uge ’tyve’ sætter Hvidovre Hospital fokus på tyve, langfingrede banditter og andre ubudne gæster. Se her, hvordan du kan undgå, at værdigenstandene forsvinder fra din afdeling.
Tidligere vandrede der nybagte fædre forvirrede rundt og ledte efter bleer og brystpumper på Hvidovre Hospitals barselsafdeling. Men ikke længere. Afdelingen har sat patienternes ønsker i fokus og gjort det lettere for de befippede fædre at finde vej ved hjælp af bedre skiltning. Og det er bare begyndelsen.
De danske regioner har fredag den 3. maj opsagt overenskomsten med de praktiserende læger per 1. september 2013.
Hvidovre Hospital har nu fået endeligt tilsagn om 1,45 mia. kroner fra regeringens kvalitetsfond til modernisering og udbygning af hospitalet.