Til efteråret skal ledere og mellemledere på Hvidovre Hospital evalueres. Kristina Dyreborg-Kragh, der er afdelingssygeplejerske i Hoftefraktur-enheden, har allerede været turen igennem. Hun deltog i et pilot-forløb for et halvt år siden. For hende og de 29 medarbejdere gav det god mening at bruge tid på lederevaluering.
Af Jannie Gade Nielsen, kommunikationskonsulent
Alle ledere på Hvidovre Hospital skal fremover evalueres hvert tredje år. Evalueringen er en del af et større regionalt projekt, hvis formål er at videreudvikle god ledelse på afdelingerne. Evalueringen foregår som en elektronisk spørgeskemaundersøgelse, hvor lederen selv udvælger de respondenter, der skal deltage. Det er både medarbejdere, kolleger i ledelsesgruppen, lederens egen chef og lederen selv, der bidrager til evalueringen.
Afdelingssygeplejerske Kristina Dyreborg-Kragh valgte selv sine tretten respondenter blandt medarbejderne til undersøgelsen, og gruppen blev nøje sammensat. Foto: Susanne Østergaard
”Det var vigtigt for mig at udvælge de medarbejdere, som jeg vidste havde en mening om min ledelsesstil, og som ville give mig et ærligt svar. Og kritikerne, dem havde jeg også med. Forud for undersøgelsen tog jeg en snak med alle deltagere. Netop for at understrege, at det var vigtig at være ærlig og direkte,” fortæller Kristina Dyreborg-Kragh.
Bedre ledelse kræver ærlige svar Og Kristina Dyreborg-Kragh fik ærlige svar. I forhold til de områder, hvor hun selv oplever, hun har det svært, bekræftede hendes medarbejdere også via spørgeskemaet, at hun havde et forbedringspotentiale.
”Jeg fik bekræftet mine egne mavefornemmelser med evalueringen. Jeg fik masser af ros på områder, hvor jeg føler mig stærk som leder. Og jeg fik kritik på især ét område, hvor jeg ikke føler mig som en verdensmester. Men dét at få et klart svar gør jo, at jeg for alvor får rettet min opmærksomhed imod et svagt punkt, og nu gør noget for at forbedre min ledelsesstil. Både for min egen og for afdelingens skyld.”
Hvad får medarbejderne ud af at deltage?Der er flere gode grunde til at medarbejdere skal deltage i evalueringen af deres nærmeste leder. I Hoftefraktur-enheden var medarbejderne meget engagerede, også på de efterfølgende møder hvor der blev talt om, hvad der er god ledelse.
”Evalueringen hos os gav medarbejderne indflydelse på, hvad god ledelse er. Samtidig har vi fået en række gode samtaler om, hvad der er vigtigt for dem, og hvad der motiverer dem i hverdagen. Jeg kan kun anbefale alle at deltage i evalueringen. Der er kun noget at vinde - for alle parter,” slutter Kristina Dyreborg-Kragh.
Alle afdelinger på Hvidovre Hospital tager nu Early Warning Score-metoden i brug. Den skal forebygge akut kritisk sygdom og uventet død hos indlagte patienter. ”Metoden vil give medarbejderne et sikkert og systematisk værktøj i hånden, når de pludselig står med de kritisk syge patienter, fortæller projektleder og anæstesisygeplejerske Jesper Friis-Hansen.
Socialt udsatte skal have særlig hjælp - også på hospitalerne. Derfor har sundhedsminister Astrid Krag taget initiativ til at oprette et ligheds-netværk, der består af udvalgte hospitaler, kommuner og lægehuse, som skal afdække, hvor i systemet de ressourcesvage patientgrupper er mest sårbare. Amager og Hvidovre Hospitaler er udnævnt som modelhospital for større lighed i sundhedsvæsenet. I den anledning var ministeren, regionsrådsformanden og to borgmestre fra Ishøj og Brøndby onsdag på besøg kl. 11.30-12.30 for at tale med patienter og personale på tre afdelinger.
Svar på kræftprøver fra Patologiafdelingen i løbet af 5 timer. Det er nu muligt, efter at Patologiafdelingen har omlagt deres arbejdsgange i afdelingen ud fra LEAN og taget to nye analysemaskiner i brug. ”Vores nye maskiner kan køre både om natten og om dagen, og sammenholdt med vores nye arbejdsgange giver det os helt nye muligheder for levere hurtigere svar til afdelingerne. Samtidig understøtter det vores kommende udvidelsen af afdelingen, så vi er klar til at tage helt nye opgaver ind for hele Region Hovedstaden” fortæller Carsten Rygaard, ledende overlæge på Patologiafdelingen.
Hanne Ida Alsbirk er ansat som ny Kommunikations- og pressechef pr. 1. maj 2012. Hun kommer fra en stilling som kommunikationschef på Niels Brock, er uddannet journalist og har en bachelor i medievidenskab.
Auditoriet var fyldt, og energien var stor, da der gennem en overdådig syv timer lang forskningsbuffet blev præsenteret resultater, konkurreret på kommunikative evner, og netværket på tværs af fag og specialer.